Genel Yardım

GENEL SORULAR”

Soru 1 : Özel Eğitim Nedir ?

Cevap 1 : Ortalama öğrenci özelliklerinden önemli ölçüde farklılaşan, bireysel olarak planlanmış ve bireyin bağımsız yaşama olasılığını en üst düzeye çıkarmayı hedefleyen eğitim hizmetlerinin bütünüdür.


Soru 2 : Özel eğitime ihtiyacı olduğunu düşündüğüm çocuğum var. Ne yapmalıyım ?

Cevap 2 : Öncelikle çocuğun özel eğitim ihtiyacı olup olmadığını belirlemek için sağlık kurulu raporu vermeye yetkili bir hastanenin çocuk psikiyatrisi bölümünde tıbbi tanılama sürecine girmesi gerekir.

Burada özel eğitime ihtiyacı olduğuna karar verilirse, bir rapor hazırlanacaktır. Bu raporla ikamet edilen ilçenin Rehberlik ve Araştırma Merkezine başvurarak destek eğitim raporu çıkartılır.

Bu rapordan sonra Özel Eğitime başlanabilir.


Soru 3 : Kaynaştırma Eğitimi ne anlama gelmektedir ?

Cevap 3 : Kaynaştırma Eğitimi, özel eğitim gerektiren bireylerin yetersizliği olmayan çocuklar ile birlikte eğitim ve öğretimlerini resmi ve özel; okul öncesi, ilköğretim, ortaöğretim ve yaygın öğretim kurumlarında sürdürmeleri esasına dayanan, destek eğitim hizmetlerinin sağlandığı özel eğitim uygulamalarını ifade etmektedir (Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği Madde 23-24).


Soru 4 :
 Çocuğum yaşadığı hangi sorunlar için kurumunuzda özel eğitim hizmetinden faydalanabilir ?

Cevap 4 : Zihinsel Gelişim Geriliği, Yaygın Gelişimsel Bozukluklar, Özel Öğrenme Güçlüğü, Bedensel Yetersizlik ve Dil ve Konuşma Bozuklukları tanılarını almış ve rapor süreçleri tamamlanmış çocukların Özel Eğitim giderleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.


Soru 5 : Özel Eğitim Hizmeti aileyi de kapsar mı ?

Cevap 5 : Kurumumuzda ailelere yönelik danışmanlık hizmetleri düzenlenmekte ve ailelerimiz psikologlarımızla ücretsiz olarak görüşebilirler.

Bu konularla ilgili daha fazla bilgi almak ve sormak istediğiniz diğer sorularınız için lütfen “Kurumumuz”la (0 232 486 77 47) iletişime geçiniz.

WhatsApp chat